Aktualności
1 czerwca 2020
BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najżywiej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.

Aktualności
2 kwietnia 2020
Muzyczne wizytówki #66 | Witold Lutosławski

Dziś na dzień dobry muzyczny cytat z klasyka: TA-TA-TA-TAAAA! Słyszycie to? A wiecie, którego klasyka zacytowaliśmy? Beethovena czy Lutosławskiego? Co wspólnego mają ze sobą obaj kompozytorzy? Dobrze zastanowić się nad tym w roku 250. urodzin Ludwiga van Beethovena i przy okazji kolejnej muzycznej wizytówki! Zapraszamy w pierwszy tydzień kwietnia!

Aktualności
30 marca 2020
„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – premiera rejestracji koncertów na kanale YouTube PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.

Aktualności
30 marca 2020
Odszedł ostatni z Wielkich. W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor, genialny twórca, wielka postać, ikona, autorytet. To nie są puste słowa, kurtuazja i w obliczu śmierci artysty zwyczajowo powtarzane zwroty. Odszedł ostatni z Wielkich.

Aktualności
26 marca 2020
Muzyczne wizytówki #65 | Bronisław Przybylski

W 1982 roku świętowano setną rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego. Wśród utworów dedykowanych z tej okazji mistrzowi polskiej muzyki XX wieku powstał też „Program »S«”.

Aktualności
19 marca 2020
Muzyczne wizytówki #64 | Andrzej Panufnik

Mówi się, że muzycy są też dobrymi matematykami.🤓🧮 Przykład utworu „Sinfonia votiva” Andrzeja Panufnika zdaje się potwierdzać tę teorię.

Aktualności
12 marca 2020
Muzyczne wizytówki #63 | Tomasz Sikorski

„Ze strun w powietrzu, w ziemi, Słodka muzyka; Ze strun, gdzie rzeki brzegi I wierzba dzika...” Tym wierszem Jamesa Joyce’a zainspirował się Tomasz Sikorski, pracując nad „Strunami w ziemi”. Z literackiego pierwowzoru zaczerponął poetycką aurę. Co jeszcze?

Aktualności
9 marca 2020
Dwie statuetki Fryderyków 2020 dla BOX-u „100 na 100” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Akademia fonograficzna nagrodziła ekskluzywny Box „100 na 100” aż dwiema nagrodami muzycznymi Fryderyk. 8 marca podczas Gali Muzyki Poważnej Dyrektor – Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy odebrał prestiżowe statuetki za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna.

Aktualności
5 marca 2020
Muzyczne wizytówki #62 | Augustyn Bloch

Anenaiki to, według definicji Jerzego Habeli, „rodzaj starorosyjskiego śpiewu cerkiewnego z XVI i XVII w. wykonywanego na sylabach a-ne-ne-na, skąd wzięła się jego nazwa”.

Aktualności
27 lutego 2020
Muzyczne wizytówki #61 | Eugeniusz Knapik

W latach 70. XX wieku na polską scenę muzyczną wkracza nowe pokolenie, którego manifestem programowym były liryzm i harmonia... Na czym polegała więc wywrotowość założeń twórczych Pokolenia 51? Pytamy o to jednego z jego przedstawicieli, Eugeniusza Knapika! Posłuchajcie!

Aktualności
20 lutego 2020
Muzyczne wizytówki #60 | Romuald Twardowski

„Sekwencje o świętych patronach polskich” powstały na jubileusz opactwa cystersów w Koronowie niedaleko Bydgoszczy. W utworze Romuald Twardowski nawiązuje do wielowiekowej historii zakonu poprzez praktykę „neoarchaizmu”.

Aktualności
13 lutego 2020
Muzyczne wizytówki #59 | Henryk Mikołaj Górecki

Płyta z muzyką współczesną, która sprzedaje się lepiej niż Mozart? Kompozytor muzyki awangardowej, który zostaje gwiazdą popkultury? Nieprawdopodobne? A jednak to się wydarzyło.

Aktualności
30 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #57 | Barbara Buczek

Utwór nigdy nie nagrany w całości, nigdy nawet nie wykonany w całości. Jego partytura rozpisana na 89 instrumentów ma metr wysokości.

Aktualności
30 stycznia 2020
Dwie nominacje do Fryderyków 2020 dla BOXU „100 na 100”

Unikatowe wydawnictwo zostało docenione dwukrotnie, otrzymując nominacje w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna.

Aktualności
23 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #56 | Juliusz Łuciuk

Jak do historii Orfeusza i Eurydyki podszedł Juliusz Łuciuk? Jak za pomocą orkiestracji oddać skrzypiące wrota Hadesu? Ile i co do śpiewania mają poszczególne postaci opery-baletu? Na wszystkie te pytania odpowiadają kompozytor dzieła oraz dyrygent, Grzegorz Nowak, i artyści: Olga Pasiecznik, Joanna Freszel i Tadeusz Szlenkier, którzy wzięli udział w nagraniu „Miłości Orfeusza” odbywającym się w ramach projektu „Sto na sto. Muzyczne dekady wolności”.

Aktualności
16 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #55 | Zbigniew Penherski

W „Incantationi I” Zbigniewa Penherskiego pojawia się sześciu perkusistów i ponad 20 różnobarwnych instrumentów perkusyjnych – w tym: piłeczka pingpongowa. Dlaczego?

Aktualności
9 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #54 | Kazimierz Serocki

Utwór „Fantasmagoria” Kazimierza Serockiego napisany jest na fortepian i aż 37 instrumentów perkusyjnych, które obsługuje jeden wykonawca. Fortepian, ulubiony instrument Serockiego, jest tutaj traktowany „totalnie”, z wykorzystaniem jego perkusyjnych właściwości: w jego partii wykorzystywana jest gra na strunach dłonią, palcami, paznokciami, miotełką jazzową, uderzaniem w bok obudowy. Jak to wszystko brzmi? Posłuchajcie!

Aktualności
2 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #53 | Andrzej Dobrowolski

Zderzanie się muzycznych struktur, brak emocji i brzmienie, brzmienie, brzmienie – tak w skrócie możemy podsumować utwór Andrzeja Dobrowolskiego. Jak do tego zestawienia odnosi się jego tytuł – „Amar”? I co tak naprawdę oznacza? Posłuchajcie!

Aktualności
26 grudnia 2019
Muzyczne wizytówki #52 | Zygmunt Krauze

„Ten moment, który pamiętam, który był inicjacją tego utworu, to było coś takiego, że zamknąłem uszy, zamknąłem oczy i zacząłem słuchać tego, co jest. To był rodzaj ciszy i szumu. I to właściwie jest ten utwór.” Tak Zygmunt Krauze wspomina pracę nad „Utworem na orkiestrę nr 1”.

Aktualności
19 grudnia 2019
Muzyczne wizytówki #51 | Witold Lutosławski

„Livre pour orchestre” – „Książka na orkiestrę”? Co w ogóle znaczy ten tytuł? Skąd Witold Lutosławski wziął na niego pomysł i jak ostatecznie zrealizował go w swoim dziele?

Aktualności
11 grudnia 2019
Muzyczne wizytówki #50 | Eugeniusz Rudnik

Eugeniusz Rudnik był jednym z pierwszych pracowników Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Za pomocą nożyczek, kleju, pokręteł i suwaków realizował zamówienia kompozytorskie m.in. Krzysztofa Pendereckiego czy Włodzimierza Kotońskiego – tak wyglądały początki muzyki elektronicznej.

Aktualności
4 grudnia 2019
Muzyczne wizytówki #49 | Tadeusz Baird

Tadeusz Baird, poza muzyką, kochał także literaturę i teatr. Połączenie tych trzech pasji musiało dać operę i to operę niezwykłą już choćby przez sam fakt, że za podstawę jej libretta posłużył tekst Josepha Conrada.

Aktualności
27 listopada 2019
Muzyczne wizytówki #48 | Krzysztof Penderecki

„Pamiętam, że ja żyłem tym utworem, żyłem tą formą, chciałem, żeby to była moja »Pasja«. Oczywiście kocham obie »Pasje« Bachowskie, ale wtedy bezczelnie, z arogancją młodego człowieka powiedziałem sobie, że ja też potrafię” – tak maestro Krzysztof Penderecki wspomina swoją pracę nad „Pasją wg św. Łukasza”.

Aktualności
20 listopada 2019
Muzyczne wizytówki #47 | Henryk Mikołaj Górecki

„W roku 1963 Tadeusz Ochlewski, ówczesny dyrektor PWM, zamówił u Henryka Mikołaja Góreckiego utwór melodyjny, wytykając mu żartobliwie, że w jego utworach... melodii brak. Górecki w odpowiedzi skomponował trzy utwory, którym braku melodii zarzucić już nie można”. Tak to się zaczęło.

Aktualności
13 listopada 2019
Muzyczne wizytówki #46 | Bolesław Szabelski

Prawykonaniu „Aforyzmów »9«” w 1962 roku na festiwalu Warszawska Jesień towarzyszyły liczne kontrowersje.

Aktualności
12 listopada 2019
Opera Alka Nowaka na AUKSODRONE X-TRA

Jeszcze w tym roku podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia AUXODRONE X-TRA AUKSO przypomnimy operę Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów napisaną do libretta Olgi Tokarczuk.   

Aktualności
8 listopada 2019
E-ŚPIEWNIK Stanisława Moniuszki zabrzmi w Paryżu

14 listopada w paryskim Cité Internationale des Arts zaprezentowany zostanie materiał z płyty Stanisław Moniuszko E-ŚPIEWNIK, sygnowanej marką ANAKLASIS. Podczas koncertu usłyszymy: nagradzaną śpiewaczkę o międzynarodowej renomie Agatę Zubel, wirtuoza wiolonczeli i błyskotliwego improwizatora Andrzeja Bauera oraz Cezarego Duchnowskiego, wytrawnego twórcę i wykonawcę muzyki komputerowej, algorytmicznej i improwizowanej. Tego wieczoru będzie miała miejsce także francuska premiera książki o kompozytorce – Agata Zubel: Entrée en matière.

Aktualności
6 listopada 2019
Muzyczne wizytówki #45 | Grażyna Bacewicz

„Kobieta kompozytor? Kto to słyszał!” A słuchać faktycznie było czego.

Aktualności
4 listopada 2019
Entuzjastyczne przyjęcie najnowszych kompozycji Pawła Łukaszewskiego

Początek listopada przyniósł prawykonania dwóch utworów na chór mieszany Pawła Łukaszewskiego, kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Podczas wyjątkowego koncertu w estońskim Arvo Pärt Centre publiczność mogła wsłuchać się w brzemienie Corpus Christi responsoria i Popule meus na chór mieszany w wykonaniu światowej klasy zespołu Collegium Musicale kierowanego przez Endrika Üksvärava. 

Aktualności
30 października 2019
Prawykonania utworów na chór mieszany a cappella Pawła Łukaszewskiego

Wprowadzająca w nastrój kontemplacji muzyka Pawła Łukaszewskiego, kompozytora od lat związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym świetnie wpisuje się w znamienny dla późnej jesieni czas zadumy. Początek listopada przyniesie prawykonania jego dwóch utworów na chór mieszany a cappella. Podczas koncertów w Estonii poznamy Corpus Christi responsoria i Popule meus. 

Aktualności
30 października 2019
Muzyczne wizytówki #44 | Krzysztof Penderecki

Jedno z najbardziej wstrząsających dzieł muzycznych XX wieku. Mimo, że sam utwór ma już niemal 60 lat, to jego siła rażenia (co chyba będzie adekwatnym określeniem), nie zmalała ani trochę.

Aktualności
23 października 2019
Film skrojony pod muzykę – powstaje krótki metraż w reżyserii Macieja Stuhra do muzyki Pawła Mykietyna

Polskie Wydawnictwo Muzyczne wzięło udział w niekonwencjonalnym projekcie filmowym. Znajdujący się w katalogu oficyny II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna stał się podstawą najnowszego filmu, którego scenarzystą i reżyserem jest Maciej Stuhr. Ta krótkometrażowa produkcja będzie miała premierę 24 października w Toruniu podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

Aktualności
23 października 2019
Muzyczne wizytówki #43 | Włodzimierz Kotoński

„Etiuda na jedno uderzenie w talerz” wzięła się z filmu.

Aktualności
22 października 2019
Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada

Stanisław Moniuszko E-ŚPIEWNIK Agata Zubel – głos Andrzej Bauer – wiolonczela Cezary Duchnowski – opracowanie muzyczne, elektronika

Aktualności
16 października 2019
Muzyczne wizytówki #42 | Witold Lutosławski

„Twórczy artysta musi w jakimś stopniu być awangardowcem, to znaczy musi coś odkrywać. [...] Bez odkrywania rzeczy nowych nie ma twórczości.”

Aktualności
10 października 2019
Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

Aktualności
10 października 2019
Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

Aktualności
9 października 2019
Muzyczne wizytówki #41 | Tadeusz Machl

W „IV Koncercie organowym” Tadeusz Machl wyodrębnił dwie części: „Allegro” oraz „Adagio e Fuga” Pierwsza oparta została na formie sonatowej, „Adagio” ma w partii organów charakter improwizowanej fantazji o swobodnej budowie. Jej główny motyw stanie się tematem czterogłosowej fugi wieńczącej dzieło.

Aktualności
8 października 2019
„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

Aktualności
2 października 2019
Muzyczne wizytówki #40 | Kazimierz Serocki

Rok 1956. Rok odwilży i wielkiego powrotu awangardy. Rok powstania Festiwalu Warszawska Jesień i rok prawykonania „Sinfonietty” Kazimierza Serockiego. Kompozytor skonstruował swój utwór w oparciu o dialog dwóch orkiestr.

Aktualności
1 października 2019
„Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka na Auksodrone

Odliczamy dni i godziny do festiwalu Auksodrone, podczas którego będzie miała miejsce premiera najnowszego utworu Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica. Prawykonanie trzyaktowego dzieła podzielone zostało na trzy dni, każdego dnia jeden akt, od 4 do 6 października.

Aktualności
25 września 2019
Muzyczne wizytówki #39 | Piotr Perkowski

„Nocturne” Piotra Perkowskiego z 1955 roku jest utworem o tyle ciekawym, że łączy w sobie kilka odniesień – jako nokturn polskiego kompozytora nie da się go rozpatrywać bez kontekstu nokturnów Fryderyka Chopina, a jednocześnie czas powstania utworu – 1954 rok, odnosi do nocy stalinowskiej, która właśnie dobiega końca i do nadchodzącej odwilży.

Aktualności
18 września 2019
Muzyczne wizytówki #38 | Roman Haubenstock-Ramati

Roman Haubenstock-Ramati miał solidne „zaplecze” muzyczne. Był uczniem m.in. Artura Malawskiego, Józefa Kofflera, Tadeusza Zygfryda Kasserna i Seweryna Eugeniusza Barbaga.

Aktualności
11 września 2019
Muzyczne wizytówki #37 | Grażyna Bacewicz

„IV Symfonia” Grażyny Bacewicz powstała w 1953 roku, a więc w okresie, w którym przypadało apogeum socrealizmu w Polsce Ludowej.

Aktualności
9 września 2019
Polskie Wydawnictwo Muzyczne partnerem 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

62. „Warszawska Jesień” to ponad 50 festiwalowych wydarzeń. Współpraca Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z „Warszawską Jesienią” trwa od 1956 roku, jednak podczas tegorocznej edycji będzie wyjątkowo intensywna. PWM jako partner festiwalu obecne będzie podczas prawykonań utworów kompozytorów z katalogu Wydawnictwa, spotkań z twórcami, pokazów filmowych, a także wydarzeń skierowanych do najmłodszych melomanów.

Aktualności
4 września 2019
Muzyczne wizytówki #36 | Roman Palester

Po wykonaniu „IV Symfonii” Romana Palestra na Warszawskiej Jesieni w 1958 r. Bohdan Pociej napisał: „Faktura gęsta, nasycona, ciężka, pełna harmonicznych »tarć«. Utwór poza tym zbudowany po mistrzowsku, rozwijany z żelazną konsekwencją, odlany »z jednej bryły«”.

Aktualności
29 sierpnia 2019
Agata Zubel nominowana do Nagrody Mediów Publicznych

Nagrody Mediów Publicznych – Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Listę nominowanych ogłoszono 27 sierpnia. Nagrodę w kategorii Muzyka przyzna Polskie Radio.

Aktualności
28 sierpnia 2019
Box 100 na 100 już w sprzedaży!

Ekskluzywne wydawnictwo dokumentujące ostatnie 100 lat polskiej muzyki już od dziś znaleźć można w księgarni stacjonarnej PWM i w krakowskiej księgarni muzycznej Kurant, a także w księgarni muzycznej Sawart w Warszawie.

Aktualności
28 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #35 | Tadeusz Baird

„Widzę wkoło siebie ludzi gniewnych i słyszę wyrzekania. Wypominają mi, żem się nie w porę wybrał ze śpiewaniem w tak smutny czas. Nie ma żadnego smutnego czasu, są tylko smutni ludzie. Nie zaliczam się do tej bandy, Bogu dzięki!”

Aktualności
21 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #34 | Artur Malawski

Intencją, która przyświecała Arturowi Malawskiemu przy tworzeniu baletu-pantomimy „Wierchy”, było stworzenie poetyckiej wizji góralszczyzny odzwierciedlającej piękno przyrody Podhala, specyfikę obyczajów, gwary, muzyki, tańca i psychiki jego mieszkańców.

Aktualności
14 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #33 | Stefan Kisielewski

Zmarły niedawno Bogusław Schaeffer krótko i celnie omówił utwór Stefana Kisielewskiego: „kapitalny dowcip, humor muzyczny i rossiniowską niemal lekkość”. „Koncert” na orkiestrę kameralną powstawał tak naprawdę dwa razy – w trakcie wojny i gdy nastał stalinizm. Na tragizm obu tych epok miał jedną broń – wspomniany przez Schaeffera śmiech. Co jeszcze kryje w sobie „Koncert” i jaka jest jego historia? Na te pytania odpowiada Mariusz Gradowski. Zapraszamy!

Aktualności
7 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #32 | Zbigniew Turski

Kluczowy dla znaczenia II Symfonii „Olimpijskiej” Zbigniewa Turskiego jest związek pomiędzy dwoma rodzajami wykorzystanego w niej marsza: defiladowego, (kojarzonego zarówno ze sportem, jak i wojskiem) oraz marsza żałobnego. Ich przekształcenia i zderzenia w całym toku utworu stanowią zarówno „apoteozę idei olimpijskiej”, jak i „krzyczące oskarżenie przeciw dehumanizacji i totalitaryzmom XX stulecia”. Symfonia symbolizuje więc nieuchronny związek pomiędzy triumfem a klęską.

Aktualności
1 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #31 | Zygmunt Mycielski

Mycielski pisał, że muzyka Szymanowskiego może być wykorzystana do tego, by „budzić niechętnych i leniwych”.

Aktualności
25 lipca 2019
Muzyczne wizytówki #30 | Tadeusz Zygfryd Kassern

Co jeszcze możemy odnaleźć w tym dziele i co wiemy o jego twórcy, co do którego wiedzieliśmy, że akurat jego nazwisko musi pojawić się w naszej serii muzycznych wizytówek?

Aktualności
18 lipca 2019
Muzyczne wizytówki #29 | Bolesław Woytowicz

„Tak, właśnie to, że to już spokój. Koniec. Po wszystkim. Dwieście tysięcy ludzi leży pod gruzami. Razem z Warszawą” – Miron Białoszewski

Aktualności
11 lipca 2019
Muzyczne wizytówki #28 | Konstanty Regamey

Witold Lutosławski określił konspiracyjne prawykonanie „Kwintetu na klarnet, fagot, skrzypce, wiolonczelę i fortepian” Konstantego Regameya mianem „fascynującego”.

Aktualności
4 lipca 2019
Muzyczne wizytówki #27 | Bogusław Schaeffer

Żegnamy „awangardystę awangardy”.

Aktualności
1 lipca 2019
Odszedł Bogusław Schaeffer

1 lipca 2019 roku odszedł Bogusław Schaeffer – „awangardysta awangardy”, ikona eksperymentów muzycznych i teatralnych. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego.

Aktualności
27 czerwca 2019
Muzyczne wizytówki #26 | Karol Rathaus

Francuski „polonaise”, niemiecki „polnischer Tanz”, włoska „polacca”, szwedzka „polska” i oczywiście polski „polonez”.

Aktualności
20 czerwca 2019
Muzyczne wizytówki #25 | Andrzej Panufnik

„Uwertura tragiczna” z 1942 r. w zamyśle Andrzeja Panufnika miała być kompozycją pozbawioną odniesień, opartą na abstrakcyjnym czterodźwiękowym „motywie lęku”.

Aktualności
14 czerwca 2019
„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy.

Aktualności
14 czerwca 2019
Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach w Narodowym Forum Muzyki

Po wizycie w NOSPR wystawa fotografii polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka trafiła do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie będzie dostępna do 7 lipca.

Aktualności
13 czerwca 2019
Muzyczne wizytówki #24 | Michał Spisak

„Concertino na klarnet i orkiestrę” Michała Spisaka z 1941 r. jest dziełem różnym od młodszego o rok utworu Szpilmana, a jednocześnie do niego podobnym.

Aktualności
Aktualności
10 czerwca 2019
Marcin Stańczyk zwycięzcą 8. Festiwalu Grand Prix Komeda

Bardzo dobre wieści napływają z zakończonego w sobotę w Ostrowcu Wielkopolskim 8. Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda.

Aktualności
10 czerwca 2019
PWM wyróżnione w konkursie Polish Graphic Design Awards 2018

Polskie Wydawnictwo Muzyczne docenione w aż 4 kategoriach na tegorocznym konkursie Polish Graphic Design Awards!

Aktualności
6 czerwca 2019
Muzyczne wizytówki #23 | Władysław Szpilman

Dla wielu jego postać już zawsze będzie kojarzyła się z kreacją Adriena Brody’ego z filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Znajomość filmowej biografii Władysława Szpilmana warto, a nawet trzeba uzupełnić jego muzyką.

Aktualności
30 maja 2019
Muzyczne wizytówki #22 | Roman Padlewski

Roman Padlewski, który zginął w wieku zaledwie 29 lat w Powstaniu Warszawskim, zostawił po sobie niezwykły, bardzo osobisty utwór – „Stabat mater”.

Aktualności
24 maja 2019
Muzyczne wizytówki #21 | Jan Adam Maklakiewicz

Wiedzieliście, że libretto do baletu „Cagliostro w Warszawie” Jana Adama Maklakiewicza napisał Julian Tuwim?

Aktualności
21 maja 2019
Utwory Grażyny Bacewicz nad Tamizą

Grażyna Bacewicz będzie główną bohaterką najbliższego koncertu Southbank Sinfonia z cyklu „Venus Unwrapped”.

Aktualności
Aktualności
17 maja 2019
„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” – majówka w NOSPR

Portrety polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka można zobaczyć w kolejnej z 11 lokalizacji. Tym razem czas na NOSPR, gdzie fotografie eksponowane będą do końca maja.

Aktualności
16 maja 2019
Muzyczne wizytówki #20 | Ludomir Różycki

Jak pisała Irena Turska w „Przewodniku baletowym”, „Apollo i dziewczyna” Ludomira Różyckiego „składa się z oddzielnych obrazów, z których każdy stanowi odrębną, zamkniętą całość. Łączy je wspólna myśl przewodnia: ukazanie wrażliwości mężczyzny na piękno kobiety, niezależnie od epoki i miejsca”.

Aktualności
9 maja 2019
Marcin Stańczyk „Osobowością” Domu Kultury w Łęczycy

W najbliższą sobotę, 11 maja w Domu Kultury w Łęczycy odbędzie się spotkanie z cyklu „Osobowości”, którego gościem będzie Marcin Stańczyk – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Aktualności
9 maja 2019
Muzyczne wizytówki #19 | Antoni Szałowski

Zwykł mawiać, że jeśli coś „pójdzie” w Paryżu, zostanie dobrze przyjęte na całym świecie. I dokładnie tak było z jego „Uwerturą na orkiestrę symfoniczną”, która odniosła międzynarodowy sukces.

Aktualności
2 maja 2019
Muzyczne wizytówki #18 | Szymon Laks

W działalności kompozytorskiej (podobnie jak inni twórcy tego okresu) odwoływał się do wątków ludowych, stąd m.in. „Suita polska” poświęcona pamięci Karola Szymanowskiego.

Aktualności
25 kwietnia 2019
Muzyczne wizytówki #17 | Bolesław Wallek-Walewski

Twórcy z dekady 1928–1937 chętnie czerpią natchnienie z ludowości.

Aktualności
18 kwietnia 2019
Muzyczne wizytówki #16 | Feliks Nowowiejski

Być może dla wielu osób wiadomość o tym, że Feliks Nowowiejski napisał coś więcej niż tylko „Rotę”, jest zaskoczeniem.

Aktualności
11 kwietnia 2019
Muzyczne wizytówki #15 | Józef Koffler

Liczba 12 ma znaczenie symboliczne w wielu wymiarach. Również w muzyce jest to liczba magiczna – mamy przecież 12 półtonów w obrębie jednej oktawy.

Aktualności
9 kwietnia 2019
Obrazy muzyki w Rzeszowie

Do 23 kwietnia wystawa zdjęć Bartka Barczyka „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” zrealizowana w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” gości w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Aktualności
8 kwietnia 2019
Już jutro premiera „3x3” Agaty Zubel

W stolicy Francji trwają próby Ensemble 2e2m pod batutą Perre’a Roullire’a do koncertu, podczas którego prawykonany zostanie utwór Agaty Zubel 3x3. To już jutro, 9 kwietnia!

Aktualności
5 kwietnia 2019
„To był iście skandaliczny wieczór”

Mija tydzień od prawykonania najnowszego utworu Pawła Mykietyna – II Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, napisanego dla Marcina Zdunika.

Aktualności
4 kwietnia 2019
Muzyczne wizytówki #14 | Karol Szymanowski

Jeszcze przez tydzień pozostaniemy w Zakopanem, a towarzyszyć nam będą „Harnasie” Karola Szymanowskiego.

Aktualności
4 kwietnia 2019
„3x3” Agaty Zubel premierowo w stolicy Francji

9 kwietnia 2019 roku w paryskim Auditorium Marcel Landowski odbędzie się światowa premiera najnowszego utworu cenionej polskiej kompozytorki, Agaty Zubel.

Aktualności
3 kwietnia 2019
O 8. Festiwalu Prawykonań

Podczas Festiwalu nagrawaliśmy rozmowy z kompozytorami i wykonawcami wszystkich prawykonywanych utworów, które już znalazły się w katalogu PWM.

Aktualności
28 marca 2019
Muzyczne wizytówki #13 | Michał Kondracki

Nowa dekada w projekcie „100 na 100” jest wyjątkowo ludowa: wyruszyliśmy od Kurpiów do Wilna, a teraz wylądowaliśmy na Podhalu.

Aktualności
27 marca 2019
Prawykonanie II Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna

29 marca w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się prawykonanie II Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna.

Aktualności
21 marca 2019
Muzyczne wizytówki #12 | Tadeusz Szeligowski

Co łączy Tadeusza Szeligowskiego i Igora Strawińskiego? Wiosna!

Aktualności
18 marca 2019
Festiwal Prawykonań 2019

Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od inauguracji Festiwalu Prawykonań 2019. Święto Polskiej Muzyki Najnowszej odbywać się będzie w NOSPRze w dniach 29-31 marca.

Aktualności
15 marca 2019
Chamber Piano Concerto Agaty Zubel obowiązkowym utworem podczas Concours International de Piano d’Orléans

Kapituła Concours International de Piano d’Orléans umieściła Chamber Piano ConcertoAgaty Zubel jak obowiązkowy utwór finału 14. edycji konkursu!

Aktualności
14 marca 2019
Muzyczne wizytówki #11 | Roman Maciejewski

„Widzieliście przecie łuczników na zamku. Sami to Kurpie, albowiem nie masz nad nich łuczników w świecie” – tak pisał Sienkiewicz w „Krzyżakach” (Rozdział XX).

Aktualności
7 marca 2019
Muzyczne wizytówki #10 | Stanisław Wiechowicz

„Z życia najlepiej odchodzić jak z uczty: ani spragnionym, ani pijanym”. Dlatego z odpowiednim umiarem oddajmy się muzyce Stanisława Wiechowicza.

Aktualności
Aktualności
28 lutego 2019
Muzyczne wizytówki #9 | Karol Szymanowski

Prezentując wizytówkę o sekwencji „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, powoli wprowadzamy w znaną z obrazu Pietera Bruegla „Walkę karnawału z postem”.

Aktualności
21 lutego 2019
Muzyczne wizytówki #8 | Aleksander Tansman

Dziś, w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, przypominamy następny utwór zapomnianego na wiele lat Aleksandra Tansmana

Aktualności
14 lutego 2019
Muzyczne wizytówki #7 | Karol Szymanowski

Dziś 14 lutego – Walentynki, czyli Międzynarodowe Święto Zakochanych. Miłość jest również tematem w operze „Król Roger”.

Aktualności
14 lutego 2019
Prawykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna

22 lutego we Wrocławiu odbędzie się prawykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna. Utwór powstał dla Marcina Markowicza i jemu jest dedykowany.

Aktualności
7 lutego 2019
Muzyczne wizytówki #6 | Apolinary Szeluto

185 lat temu – 13 lutego 1834 roku – Adam Mickiewicz zakończył pisanie „Pana Tadeusza”. Z tej okazji prezentujemy następną Muzyczną wizytówkę – intersemiotyczny przekład epopei na suitę orkiestrową.

Aktualności
5 lutego 2019
Odszedł Zbigniew Penherski

4 lutego 2019 roku odszedł kompozytor Zbigniew Penherski.

Aktualności
1 lutego 2019
Nominacja O!Lśnienia 2018 za projekt ,,100 na 100

Dyrektor - Redaktor Naczelny dr Daniel Cichy i zespół Polskiego Wydawnictwa Muzycznego otrzymał nominację w plebiscycie O!Lśnienia 2018 za projekt "100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności."

Aktualności
31 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #5 | Eugeniusz Morawski

„Młody jest strzelcem w tutejszym borze, Kto jest dziewczyna? — ja nie wiem.” A wiecie, kim był Eugeniusz Morawski?

Aktualności
24 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #4 | Aleksander Tansman

Zapomniany w Polsce, doceniony za granicą Kopciuszek polskiej muzyki XX wieku. I Maurice Ravel w roli wróżki chrzestnej.

Aktualności
17 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #3 | Ludomir Rogowski

Czy wiesz, że Rogowski uważał Polskę za najdalej wysunięty na zachód przyczółek kultury wschodu?

Aktualności
17 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki

Najważniejsze utwory polskiej muzyki XX i XXI wieku pod lupą! Zapraszamy na filmową serię „Muzyczne wizytówki” – nowy odcinek w każdy czwartek na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i stronie stonasto.pl. Program prowadzi Mariusz Gradowski.

Aktualności
17 stycznia 2019
Grażyna Bacewicz – 50. rocznica śmierci kompozytorki

Dzisiaj, 17 stycznia, mija 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, wyjątkowej postaci na polskiej, ale śmiało można rzec, że i na światowej scenie muzycznej.

Aktualności
13 stycznia 2019
Agata Zubel kompozytorem-rezydentem paryskiego Ensemble 2e2m

Na zaproszenie Ensemble 2e2m, jednego z najbardziej prestiżowych francuskich zespołów wykonujących muzykę najnowszą, paryskim kompozytorem-rezydentem w roku 2019 jest „wulkaniczna postać polskiej sceny muzycznej”, Agata Zubel.

Aktualności
10 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #2 | Kazimierz Sikorski

W dzisiejszym odcinku zmierzą się ze sobą konserwatywna tonalność i nowoczesna harmonika.

Aktualności
9 stycznia 2019
Aleksander Nowak z „Paszportem Polityki”

8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana po raz 26. wręczono jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród artystycznych „Paszporty Polityki”.

Aktualności
4 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #1 | Karol Szymanowski

Porzucenie młodopolskiego spojrzenia na świat na rzecz klimatu poznanego podczas podróży jest pierwszym tematem nowego cyklu pn. „Muzyczne wizytówki”. W każdy czwartek spodziewajcie się dawki muzycznej wiedzy od Mariusza Gradowskiego.

Aktualności
19 grudnia 2018
Paweł Mykietyn nagrodzony na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia

16 grudnia ogłoszono wyniki 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Aktualności
12 grudnia 2018
Polska Niepodległość na Brooklynie

11 listopada w Nowym Jorku zespół ICE International Contemporary Ensemble pokazał kompozycje m.in. Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Lidii Zielińskiej.

Aktualności
9 grudnia 2018
Współczesność na pięciolinii. „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” we Frankfurcie nad Menem

Uważność, perfekcja wykonania i mnogość muzycznych nastrojów – tak można podsumować koncert Ensemble Modern pod batutą Michaela Wendeberga we Frankfurcie nad Menem. Jakie utwory znalazły się w programie koncertu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”?

Aktualności
8 grudnia 2018
100 na 100. Muzyczne dekady wolności w stylu hygge

Przegląd polskiej muzyki kameralnej – od Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego aż po Agatę Zubel – zaprezentowano podczas duńskiej odsłony projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. W Bibliotece Narodowej w Kopenhadze wystąpili muzycy Theatre of Voices i The Smith Quartet.

Aktualności
4 grudnia 2018
Ensemble Nostri Temporis i muzyka wolności

Łańcuch I (1983) Witolda Lutosławskiego, Dwie konstrukcje iluzoryczne (1984) Pawła Szymańskiego, Eine kleine Herbstmusic (1995) Pawła Mykietyna, Geysir–Grisey (2006) Marcina Stańczyka oraz Zorze IV „Melos-Ethos” (2006) Jerzego Kornowicza – muzyka z przełomu stuleci w interpretacji Ensemble Nostri Temporis zachwyciła podczas lwowskiego koncertu w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Aktualności
2 grudnia 2018
Ensemble intercontemporain i polska muzyka

Niezwykła przestrzeń Le Carreau du Temple i muzyka aż sześciorga polskich kompozytorów zabrzmiała w Paryżu. Co zaskoczyło we francuskiej odsłonie projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”?

Aktualności
28 listopada 2018
Jedna pięciolinia, dwa muzyczne światy – „100 na 100” w Wiedniu

W Wiedniu w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” odbył się koncert z udziałem zespołu Klangforum Wien. W programie znalazły się utwory dwóch kompozytorów: Artura Malawskiego oraz Romana Haubenstocka-Ramatiego.

Aktualności
27 listopada 2018
100 na 100 za oceanem – kontemplacja pełna energii

Missa pro pace (2000) Wojciecha Kilara wykonana w bazylice św. Jacka w Chicago zgromadziła blisko dwa tysiące osób. Jest to pierwsze ściśle liturgiczne dzieło Wojciecha Kilara. Kompozytor nawiązuje w nim do idiomów muzycznych wczesnego średniowiecza, baroku i romantyzmu. Moc muzyki, prostą i skupioną, odczuwa każdy współuczestniczący w mszalnym misterium. Nic więc dziwnego, że nastrój zadumy i poruszenia udzielał się wszystkim uczestnikom koncertu.

Aktualności
27 listopada 2018
Niepodległość w Filharmonii Łódzkiej

Program łódzkiej odsłony projektu „100 na 100” oparty był w przeważającej części na muzyce kompozytorów urodzonych w tym mieście. Zabrzmiały Pensieri notturni (1961) Grażyny Bacewicz oraz I Koncert fortepianowy (1925) Aleksandra Tansmana. Pomiędzy nimi – Trzy sonety do Orfeusza (1952) Romana Palestra.

Aktualności
26 listopada 2018
Tęsknota na pięciolinii – „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” w Białymstoku

Uroczyste wykonanie hymnu narodowego, następnie Fanfary dla Niepodległej (2018) Krzysztofa Pendereckiego, baletu Harnasie (1931) Karola Szymanowskiego, w końcu utworu Exodus (1981) Wojciecha Kilara – tak 11.11 świętowały Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Aktualności
25 listopada 2018
Hołd dla Nowowiejskiego w Olsztynie

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – pod takim hasłem na 11 scenach na świecie i 11 w kraju zabrzmiała muzyka polska czasu niepodległości. W gronie wybranych miast znalazł się także Olsztyn. W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zaprezentowane zostały utwory aż pięciu kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Marka Stachowskiego, Wojciecha Kilara, Marcela Chyrzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego –patrona Filharmonii.

Aktualności
24 listopada 2018
Podróże Wojtka Bambaka

Aktualności
15 listopada 2018
Londyn – 11.11 pomiędzy ciszą a krzykiem…

11 listopada 2018 roku na 11 estradach na świecie i w 11 najlepszych salach koncertowych w Polsce zabrzmiało 100 utworów polskich kompozytorów w interpretacji znakomitych solistów, orkiestr, chórów i zespołów o międzynarodowej renomie. London Sinfonietta w Royal Festival Hall wykonała III Symfonię „Symfonię pieśni żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestrą dyrygował David Atherton, który w roku 1987 po raz pierwszy na Wyspach poprowadził wykonanie tego utworu. Zaśpiewała jego córka – Elizabeth Atherton.

Aktualności
14 listopada 2018
Śląscy kompozytorzy na 100-lecie Niepodległości

Bogurodzica i Te Deum Wojciecha Kilara oraz Totus Tuus op. 60 Henryka Mikołaja Góreckiego złożyły się na program katowickiego koncertu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Święto polskiej muzyki rozpoczęło się w samo południe uroczystym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego. Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia wystąpili: Iwona Hossa (sopran), Ewa Wolak (alt), Rafał Bartmiński (tenor), Wojciech Gierlach (bas), a także Chór Narodowego Forum Muzyki. Dyrygował Michał Klauza.

Aktualności
14 listopada 2018
100 na 100 - na początek… Australia

Pochód muzyki polskiej na świecie rozpoczęliśmy w Melbourne występem Elision Ensemble i muzyką m.in. Kazimierza Serockiego, Dobromiły Jaskot i Marcina Stańczyka.

Aktualności
13 listopada 2018
Tokijski maraton kwartetów

Od Szymanowskiego i Bacewicz, przez Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego, aż do Bujarskiego i Mykietyna – w muzyczną podróż japońską publiczność zabrał Kwartet Śląski. Dopełnieniem koncertu w Sumida Hokusai Museum były wizualizacje autorstwa Natana Berkowicza.

Aktualności
11 listopada 2018
„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” z finałem w Warszawie

11.11 punktualnie o 20:00 publiczność Teatru Wielkiego–Opery Narodowej, widzowie TVP2, słuchacze radiowej Dwójki, w końcu internauci śledzący profil PWM na YT spotkali się z twórczością Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Koncert Galowy rozpoczęła Fanfara dla Niepodległej, którą specjalnie na potrzeby projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” napisał Krzysztof Penderecki.

Aktualności
11 września 2018
KONFERENCJA PRASOWA II - ZAPROSZENIE

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na konferencję prasowej zapowiadającej 22 koncerty w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Aktualności
20 czerwca 2018
100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI – RELACJA Z KONFERENCJI PRASOWEJ

We wtorek, 19 czerwca 2018 roku, w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM), odbyła się konferencja zapowiadająca projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Jak powiedział minister kultury Piotr Gliński, program jest flagowym przedsięwzięciem muzycznym na 100-lecie odzyskania niepodległości. Skala planowanych działań jest niezwykła. Co przygotowano? Zachęcamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez zespół PWM.

Aktualności
12 czerwca 2018
KONFERENCJA PRASOWA I - ZAPROSZENIE

W imieniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego mamy przyjemność zaprosić Państwa na konferencję prasową inaugurującą projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Aktualności
18 kwietnia 2018
PARTNERZY STRATEGICZNI: TELEWIZJA POLSKA I POLSKIE RADIO

Anteny TVP1, TVP Kultura, a także Dwójka Polskie Radio wspierają projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Dzięki zaplanowanym transmisjom i retransmisjom do grona 12 500 odbiorców, którzy wezmą udział w koncertach krajowych oraz 15 000 publiczności międzynarodowej dołączą widzowie przed telewizorami i radiosłuchacze.

Aktualności
Aktualności
3 stycznia 2018
100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI

100 utworów muzyki polskiej na 100-lecie niepodległości, 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów na świecie 11.11.2018, 100 nagrań na płytach CD, 100 filmowych wizytówek na kanale YouTube PWM, publikacje nutowe i książkowe, wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, serwis stonasto.pl i aplikacje mobilne – w ten sposób Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą, uczci 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.

Patronat Narodowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021

Partnerzy strategiczni:

Partnerzy:

Partnerzy medialni:

Aktualności
1 czerwca 2020
BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najżywiej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.

2 kwietnia 2020
Muzyczne wizytówki #66 | Witold Lutosławski

Dziś na dzień dobry muzyczny cytat z klasyka: TA-TA-TA-TAAAA! Słyszycie to? A wiecie, którego klasyka zacytowaliśmy? Beethovena czy Lutosławskiego? Co wspólnego mają ze sobą obaj kompozytorzy? Dobrze zastanowić się nad tym w roku 250. urodzin Ludwiga van Beethovena i przy okazji kolejnej muzycznej wizytówki! Zapraszamy w pierwszy tydzień kwietnia!

30 marca 2020
„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – premiera rejestracji koncertów na kanale YouTube PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.

30 marca 2020
Odszedł ostatni z Wielkich. W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor, genialny twórca, wielka postać, ikona, autorytet. To nie są puste słowa, kurtuazja i w obliczu śmierci artysty zwyczajowo powtarzane zwroty. Odszedł ostatni z Wielkich.

26 marca 2020
Muzyczne wizytówki #65 | Bronisław Przybylski

W 1982 roku świętowano setną rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego. Wśród utworów dedykowanych z tej okazji mistrzowi polskiej muzyki XX wieku powstał też „Program »S«”.

19 marca 2020
Muzyczne wizytówki #64 | Andrzej Panufnik

Mówi się, że muzycy są też dobrymi matematykami.🤓🧮 Przykład utworu „Sinfonia votiva” Andrzeja Panufnika zdaje się potwierdzać tę teorię.

12 marca 2020
Muzyczne wizytówki #63 | Tomasz Sikorski

„Ze strun w powietrzu, w ziemi, Słodka muzyka; Ze strun, gdzie rzeki brzegi I wierzba dzika...” Tym wierszem Jamesa Joyce’a zainspirował się Tomasz Sikorski, pracując nad „Strunami w ziemi”. Z literackiego pierwowzoru zaczerponął poetycką aurę. Co jeszcze?

9 marca 2020
Dwie statuetki Fryderyków 2020 dla BOX-u „100 na 100” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Akademia fonograficzna nagrodziła ekskluzywny Box „100 na 100” aż dwiema nagrodami muzycznymi Fryderyk. 8 marca podczas Gali Muzyki Poważnej Dyrektor – Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy odebrał prestiżowe statuetki za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna.

5 marca 2020
Muzyczne wizytówki #62 | Augustyn Bloch

Anenaiki to, według definicji Jerzego Habeli, „rodzaj starorosyjskiego śpiewu cerkiewnego z XVI i XVII w. wykonywanego na sylabach a-ne-ne-na, skąd wzięła się jego nazwa”.

27 lutego 2020
Muzyczne wizytówki #61 | Eugeniusz Knapik

W latach 70. XX wieku na polską scenę muzyczną wkracza nowe pokolenie, którego manifestem programowym były liryzm i harmonia... Na czym polegała więc wywrotowość założeń twórczych Pokolenia 51? Pytamy o to jednego z jego przedstawicieli, Eugeniusza Knapika! Posłuchajcie!

20 lutego 2020
Muzyczne wizytówki #60 | Romuald Twardowski

„Sekwencje o świętych patronach polskich” powstały na jubileusz opactwa cystersów w Koronowie niedaleko Bydgoszczy. W utworze Romuald Twardowski nawiązuje do wielowiekowej historii zakonu poprzez praktykę „neoarchaizmu”.

13 lutego 2020
Muzyczne wizytówki #59 | Henryk Mikołaj Górecki

Płyta z muzyką współczesną, która sprzedaje się lepiej niż Mozart? Kompozytor muzyki awangardowej, który zostaje gwiazdą popkultury? Nieprawdopodobne? A jednak to się wydarzyło.

30 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #57 | Barbara Buczek

Utwór nigdy nie nagrany w całości, nigdy nawet nie wykonany w całości. Jego partytura rozpisana na 89 instrumentów ma metr wysokości.

30 stycznia 2020
Dwie nominacje do Fryderyków 2020 dla BOXU „100 na 100”

Unikatowe wydawnictwo zostało docenione dwukrotnie, otrzymując nominacje w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna.

23 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #56 | Juliusz Łuciuk

Jak do historii Orfeusza i Eurydyki podszedł Juliusz Łuciuk? Jak za pomocą orkiestracji oddać skrzypiące wrota Hadesu? Ile i co do śpiewania mają poszczególne postaci opery-baletu? Na wszystkie te pytania odpowiadają kompozytor dzieła oraz dyrygent, Grzegorz Nowak, i artyści: Olga Pasiecznik, Joanna Freszel i Tadeusz Szlenkier, którzy wzięli udział w nagraniu „Miłości Orfeusza” odbywającym się w ramach projektu „Sto na sto. Muzyczne dekady wolności”.

16 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #55 | Zbigniew Penherski

W „Incantationi I” Zbigniewa Penherskiego pojawia się sześciu perkusistów i ponad 20 różnobarwnych instrumentów perkusyjnych – w tym: piłeczka pingpongowa. Dlaczego?

9 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #54 | Kazimierz Serocki

Utwór „Fantasmagoria” Kazimierza Serockiego napisany jest na fortepian i aż 37 instrumentów perkusyjnych, które obsługuje jeden wykonawca. Fortepian, ulubiony instrument Serockiego, jest tutaj traktowany „totalnie”, z wykorzystaniem jego perkusyjnych właściwości: w jego partii wykorzystywana jest gra na strunach dłonią, palcami, paznokciami, miotełką jazzową, uderzaniem w bok obudowy. Jak to wszystko brzmi? Posłuchajcie!

2 stycznia 2020
Muzyczne wizytówki #53 | Andrzej Dobrowolski

Zderzanie się muzycznych struktur, brak emocji i brzmienie, brzmienie, brzmienie – tak w skrócie możemy podsumować utwór Andrzeja Dobrowolskiego. Jak do tego zestawienia odnosi się jego tytuł – „Amar”? I co tak naprawdę oznacza? Posłuchajcie!

26 grudnia 2019
Muzyczne wizytówki #52 | Zygmunt Krauze

„Ten moment, który pamiętam, który był inicjacją tego utworu, to było coś takiego, że zamknąłem uszy, zamknąłem oczy i zacząłem słuchać tego, co jest. To był rodzaj ciszy i szumu. I to właściwie jest ten utwór.” Tak Zygmunt Krauze wspomina pracę nad „Utworem na orkiestrę nr 1”.

19 grudnia 2019
Muzyczne wizytówki #51 | Witold Lutosławski

„Livre pour orchestre” – „Książka na orkiestrę”? Co w ogóle znaczy ten tytuł? Skąd Witold Lutosławski wziął na niego pomysł i jak ostatecznie zrealizował go w swoim dziele?

11 grudnia 2019
Muzyczne wizytówki #50 | Eugeniusz Rudnik

Eugeniusz Rudnik był jednym z pierwszych pracowników Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Za pomocą nożyczek, kleju, pokręteł i suwaków realizował zamówienia kompozytorskie m.in. Krzysztofa Pendereckiego czy Włodzimierza Kotońskiego – tak wyglądały początki muzyki elektronicznej.

4 grudnia 2019
Muzyczne wizytówki #49 | Tadeusz Baird

Tadeusz Baird, poza muzyką, kochał także literaturę i teatr. Połączenie tych trzech pasji musiało dać operę i to operę niezwykłą już choćby przez sam fakt, że za podstawę jej libretta posłużył tekst Josepha Conrada.

27 listopada 2019
Muzyczne wizytówki #48 | Krzysztof Penderecki

„Pamiętam, że ja żyłem tym utworem, żyłem tą formą, chciałem, żeby to była moja »Pasja«. Oczywiście kocham obie »Pasje« Bachowskie, ale wtedy bezczelnie, z arogancją młodego człowieka powiedziałem sobie, że ja też potrafię” – tak maestro Krzysztof Penderecki wspomina swoją pracę nad „Pasją wg św. Łukasza”.

20 listopada 2019
Muzyczne wizytówki #47 | Henryk Mikołaj Górecki

„W roku 1963 Tadeusz Ochlewski, ówczesny dyrektor PWM, zamówił u Henryka Mikołaja Góreckiego utwór melodyjny, wytykając mu żartobliwie, że w jego utworach... melodii brak. Górecki w odpowiedzi skomponował trzy utwory, którym braku melodii zarzucić już nie można”. Tak to się zaczęło.

13 listopada 2019
Muzyczne wizytówki #46 | Bolesław Szabelski

Prawykonaniu „Aforyzmów »9«” w 1962 roku na festiwalu Warszawska Jesień towarzyszyły liczne kontrowersje.

12 listopada 2019
Opera Alka Nowaka na AUKSODRONE X-TRA

Jeszcze w tym roku podczas współorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia AUXODRONE X-TRA AUKSO przypomnimy operę Aleksandra Nowaka ahat ilī – siostra bogów napisaną do libretta Olgi Tokarczuk.   

8 listopada 2019
E-ŚPIEWNIK Stanisława Moniuszki zabrzmi w Paryżu

14 listopada w paryskim Cité Internationale des Arts zaprezentowany zostanie materiał z płyty Stanisław Moniuszko E-ŚPIEWNIK, sygnowanej marką ANAKLASIS. Podczas koncertu usłyszymy: nagradzaną śpiewaczkę o międzynarodowej renomie Agatę Zubel, wirtuoza wiolonczeli i błyskotliwego improwizatora Andrzeja Bauera oraz Cezarego Duchnowskiego, wytrawnego twórcę i wykonawcę muzyki komputerowej, algorytmicznej i improwizowanej. Tego wieczoru będzie miała miejsce także francuska premiera książki o kompozytorce – Agata Zubel: Entrée en matière.

6 listopada 2019
Muzyczne wizytówki #45 | Grażyna Bacewicz

„Kobieta kompozytor? Kto to słyszał!” A słuchać faktycznie było czego.

4 listopada 2019
Entuzjastyczne przyjęcie najnowszych kompozycji Pawła Łukaszewskiego

Początek listopada przyniósł prawykonania dwóch utworów na chór mieszany Pawła Łukaszewskiego, kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Podczas wyjątkowego koncertu w estońskim Arvo Pärt Centre publiczność mogła wsłuchać się w brzemienie Corpus Christi responsoria i Popule meus na chór mieszany w wykonaniu światowej klasy zespołu Collegium Musicale kierowanego przez Endrika Üksvärava. 

30 października 2019
Prawykonania utworów na chór mieszany a cappella Pawła Łukaszewskiego

Wprowadzająca w nastrój kontemplacji muzyka Pawła Łukaszewskiego, kompozytora od lat związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym świetnie wpisuje się w znamienny dla późnej jesieni czas zadumy. Początek listopada przyniesie prawykonania jego dwóch utworów na chór mieszany a cappella. Podczas koncertów w Estonii poznamy Corpus Christi responsoria i Popule meus. 

30 października 2019
Muzyczne wizytówki #44 | Krzysztof Penderecki

Jedno z najbardziej wstrząsających dzieł muzycznych XX wieku. Mimo, że sam utwór ma już niemal 60 lat, to jego siła rażenia (co chyba będzie adekwatnym określeniem), nie zmalała ani trochę.

23 października 2019
Film skrojony pod muzykę – powstaje krótki metraż w reżyserii Macieja Stuhra do muzyki Pawła Mykietyna

Polskie Wydawnictwo Muzyczne wzięło udział w niekonwencjonalnym projekcie filmowym. Znajdujący się w katalogu oficyny II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna stał się podstawą najnowszego filmu, którego scenarzystą i reżyserem jest Maciej Stuhr. Ta krótkometrażowa produkcja będzie miała premierę 24 października w Toruniu podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

23 października 2019
Muzyczne wizytówki #43 | Włodzimierz Kotoński

„Etiuda na jedno uderzenie w talerz” wzięła się z filmu.

22 października 2019
Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada

Stanisław Moniuszko E-ŚPIEWNIK Agata Zubel – głos Andrzej Bauer – wiolonczela Cezary Duchnowski – opracowanie muzyczne, elektronika

16 października 2019
Muzyczne wizytówki #42 | Witold Lutosławski

„Twórczy artysta musi w jakimś stopniu być awangardowcem, to znaczy musi coś odkrywać. [...] Bez odkrywania rzeczy nowych nie ma twórczości.”

10 października 2019
Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

10 października 2019
Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

9 października 2019
Muzyczne wizytówki #41 | Tadeusz Machl

W „IV Koncercie organowym” Tadeusz Machl wyodrębnił dwie części: „Allegro” oraz „Adagio e Fuga” Pierwsza oparta została na formie sonatowej, „Adagio” ma w partii organów charakter improwizowanej fantazji o swobodnej budowie. Jej główny motyw stanie się tematem czterogłosowej fugi wieńczącej dzieło.

8 października 2019
„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

2 października 2019
Muzyczne wizytówki #40 | Kazimierz Serocki

Rok 1956. Rok odwilży i wielkiego powrotu awangardy. Rok powstania Festiwalu Warszawska Jesień i rok prawykonania „Sinfonietty” Kazimierza Serockiego. Kompozytor skonstruował swój utwór w oparciu o dialog dwóch orkiestr.

1 października 2019
„Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka na Auksodrone

Odliczamy dni i godziny do festiwalu Auksodrone, podczas którego będzie miała miejsce premiera najnowszego utworu Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica. Prawykonanie trzyaktowego dzieła podzielone zostało na trzy dni, każdego dnia jeden akt, od 4 do 6 października.

25 września 2019
Muzyczne wizytówki #39 | Piotr Perkowski

„Nocturne” Piotra Perkowskiego z 1955 roku jest utworem o tyle ciekawym, że łączy w sobie kilka odniesień – jako nokturn polskiego kompozytora nie da się go rozpatrywać bez kontekstu nokturnów Fryderyka Chopina, a jednocześnie czas powstania utworu – 1954 rok, odnosi do nocy stalinowskiej, która właśnie dobiega końca i do nadchodzącej odwilży.

18 września 2019
Muzyczne wizytówki #38 | Roman Haubenstock-Ramati

Roman Haubenstock-Ramati miał solidne „zaplecze” muzyczne. Był uczniem m.in. Artura Malawskiego, Józefa Kofflera, Tadeusza Zygfryda Kasserna i Seweryna Eugeniusza Barbaga.

11 września 2019
Muzyczne wizytówki #37 | Grażyna Bacewicz

„IV Symfonia” Grażyny Bacewicz powstała w 1953 roku, a więc w okresie, w którym przypadało apogeum socrealizmu w Polsce Ludowej.

9 września 2019
Polskie Wydawnictwo Muzyczne partnerem 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

62. „Warszawska Jesień” to ponad 50 festiwalowych wydarzeń. Współpraca Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z „Warszawską Jesienią” trwa od 1956 roku, jednak podczas tegorocznej edycji będzie wyjątkowo intensywna. PWM jako partner festiwalu obecne będzie podczas prawykonań utworów kompozytorów z katalogu Wydawnictwa, spotkań z twórcami, pokazów filmowych, a także wydarzeń skierowanych do najmłodszych melomanów.

4 września 2019
Muzyczne wizytówki #36 | Roman Palester

Po wykonaniu „IV Symfonii” Romana Palestra na Warszawskiej Jesieni w 1958 r. Bohdan Pociej napisał: „Faktura gęsta, nasycona, ciężka, pełna harmonicznych »tarć«. Utwór poza tym zbudowany po mistrzowsku, rozwijany z żelazną konsekwencją, odlany »z jednej bryły«”.

29 sierpnia 2019
Agata Zubel nominowana do Nagrody Mediów Publicznych

Nagrody Mediów Publicznych – Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Listę nominowanych ogłoszono 27 sierpnia. Nagrodę w kategorii Muzyka przyzna Polskie Radio.

28 sierpnia 2019
Box 100 na 100 już w sprzedaży!

Ekskluzywne wydawnictwo dokumentujące ostatnie 100 lat polskiej muzyki już od dziś znaleźć można w księgarni stacjonarnej PWM i w krakowskiej księgarni muzycznej Kurant, a także w księgarni muzycznej Sawart w Warszawie.

28 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #35 | Tadeusz Baird

„Widzę wkoło siebie ludzi gniewnych i słyszę wyrzekania. Wypominają mi, żem się nie w porę wybrał ze śpiewaniem w tak smutny czas. Nie ma żadnego smutnego czasu, są tylko smutni ludzie. Nie zaliczam się do tej bandy, Bogu dzięki!”

21 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #34 | Artur Malawski

Intencją, która przyświecała Arturowi Malawskiemu przy tworzeniu baletu-pantomimy „Wierchy”, było stworzenie poetyckiej wizji góralszczyzny odzwierciedlającej piękno przyrody Podhala, specyfikę obyczajów, gwary, muzyki, tańca i psychiki jego mieszkańców.

14 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #33 | Stefan Kisielewski

Zmarły niedawno Bogusław Schaeffer krótko i celnie omówił utwór Stefana Kisielewskiego: „kapitalny dowcip, humor muzyczny i rossiniowską niemal lekkość”. „Koncert” na orkiestrę kameralną powstawał tak naprawdę dwa razy – w trakcie wojny i gdy nastał stalinizm. Na tragizm obu tych epok miał jedną broń – wspomniany przez Schaeffera śmiech. Co jeszcze kryje w sobie „Koncert” i jaka jest jego historia? Na te pytania odpowiada Mariusz Gradowski. Zapraszamy!

7 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #32 | Zbigniew Turski

Kluczowy dla znaczenia II Symfonii „Olimpijskiej” Zbigniewa Turskiego jest związek pomiędzy dwoma rodzajami wykorzystanego w niej marsza: defiladowego, (kojarzonego zarówno ze sportem, jak i wojskiem) oraz marsza żałobnego. Ich przekształcenia i zderzenia w całym toku utworu stanowią zarówno „apoteozę idei olimpijskiej”, jak i „krzyczące oskarżenie przeciw dehumanizacji i totalitaryzmom XX stulecia”. Symfonia symbolizuje więc nieuchronny związek pomiędzy triumfem a klęską.

1 sierpnia 2019
Muzyczne wizytówki #31 | Zygmunt Mycielski

Mycielski pisał, że muzyka Szymanowskiego może być wykorzystana do tego, by „budzić niechętnych i leniwych”.

25 lipca 2019
Muzyczne wizytówki #30 | Tadeusz Zygfryd Kassern

Co jeszcze możemy odnaleźć w tym dziele i co wiemy o jego twórcy, co do którego wiedzieliśmy, że akurat jego nazwisko musi pojawić się w naszej serii muzycznych wizytówek?

18 lipca 2019
Muzyczne wizytówki #29 | Bolesław Woytowicz

„Tak, właśnie to, że to już spokój. Koniec. Po wszystkim. Dwieście tysięcy ludzi leży pod gruzami. Razem z Warszawą” – Miron Białoszewski

11 lipca 2019
Muzyczne wizytówki #28 | Konstanty Regamey

Witold Lutosławski określił konspiracyjne prawykonanie „Kwintetu na klarnet, fagot, skrzypce, wiolonczelę i fortepian” Konstantego Regameya mianem „fascynującego”.

4 lipca 2019
Muzyczne wizytówki #27 | Bogusław Schaeffer

Żegnamy „awangardystę awangardy”.

1 lipca 2019
Odszedł Bogusław Schaeffer

1 lipca 2019 roku odszedł Bogusław Schaeffer – „awangardysta awangardy”, ikona eksperymentów muzycznych i teatralnych. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiego życia muzycznego.

27 czerwca 2019
Muzyczne wizytówki #26 | Karol Rathaus

Francuski „polonaise”, niemiecki „polnischer Tanz”, włoska „polacca”, szwedzka „polska” i oczywiście polski „polonez”.

20 czerwca 2019
Muzyczne wizytówki #25 | Andrzej Panufnik

„Uwertura tragiczna” z 1942 r. w zamyśle Andrzeja Panufnika miała być kompozycją pozbawioną odniesień, opartą na abstrakcyjnym czterodźwiękowym „motywie lęku”.

14 czerwca 2019
„Perpetuum stabile” Pawła Mykietyna – prawykonanie 16 czerwca w Hanowerze

Paweł Mykietyn przyzwyczaił ostatnio swoich melomanów do prawykonań utworów orkiestrowych. Tylko w bieżącym roku poznaliśmy dwa nowe koncerty kompozytora: skrzypcowy i wiolonczelowy.

14 czerwca 2019
Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach w Narodowym Forum Muzyki

Po wizycie w NOSPR wystawa fotografii polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka trafiła do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie będzie dostępna do 7 lipca.

13 czerwca 2019
Muzyczne wizytówki #24 | Michał Spisak

„Concertino na klarnet i orkiestrę” Michała Spisaka z 1941 r. jest dziełem różnym od młodszego o rok utworu Szpilmana, a jednocześnie do niego podobnym.

10 czerwca 2019
Marcin Stańczyk zwycięzcą 8. Festiwalu Grand Prix Komeda

Bardzo dobre wieści napływają z zakończonego w sobotę w Ostrowcu Wielkopolskim 8. Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda.

10 czerwca 2019
PWM wyróżnione w konkursie Polish Graphic Design Awards 2018

Polskie Wydawnictwo Muzyczne docenione w aż 4 kategoriach na tegorocznym konkursie Polish Graphic Design Awards!

6 czerwca 2019
Muzyczne wizytówki #23 | Władysław Szpilman

Dla wielu jego postać już zawsze będzie kojarzyła się z kreacją Adriena Brody’ego z filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Znajomość filmowej biografii Władysława Szpilmana warto, a nawet trzeba uzupełnić jego muzyką.

30 maja 2019
Muzyczne wizytówki #22 | Roman Padlewski

Roman Padlewski, który zginął w wieku zaledwie 29 lat w Powstaniu Warszawskim, zostawił po sobie niezwykły, bardzo osobisty utwór – „Stabat mater”.

24 maja 2019
Muzyczne wizytówki #21 | Jan Adam Maklakiewicz

Wiedzieliście, że libretto do baletu „Cagliostro w Warszawie” Jana Adama Maklakiewicza napisał Julian Tuwim?

21 maja 2019
Utwory Grażyny Bacewicz nad Tamizą

Grażyna Bacewicz będzie główną bohaterką najbliższego koncertu Southbank Sinfonia z cyklu „Venus Unwrapped”.

17 maja 2019
„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” – majówka w NOSPR

Portrety polskich kompozytorów w obiektywie Bartka Barczyka można zobaczyć w kolejnej z 11 lokalizacji. Tym razem czas na NOSPR, gdzie fotografie eksponowane będą do końca maja.

16 maja 2019
Muzyczne wizytówki #20 | Ludomir Różycki

Jak pisała Irena Turska w „Przewodniku baletowym”, „Apollo i dziewczyna” Ludomira Różyckiego „składa się z oddzielnych obrazów, z których każdy stanowi odrębną, zamkniętą całość. Łączy je wspólna myśl przewodnia: ukazanie wrażliwości mężczyzny na piękno kobiety, niezależnie od epoki i miejsca”.

9 maja 2019
Marcin Stańczyk „Osobowością” Domu Kultury w Łęczycy

W najbliższą sobotę, 11 maja w Domu Kultury w Łęczycy odbędzie się spotkanie z cyklu „Osobowości”, którego gościem będzie Marcin Stańczyk – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

9 maja 2019
Muzyczne wizytówki #19 | Antoni Szałowski

Zwykł mawiać, że jeśli coś „pójdzie” w Paryżu, zostanie dobrze przyjęte na całym świecie. I dokładnie tak było z jego „Uwerturą na orkiestrę symfoniczną”, która odniosła międzynarodowy sukces.

2 maja 2019
Muzyczne wizytówki #18 | Szymon Laks

W działalności kompozytorskiej (podobnie jak inni twórcy tego okresu) odwoływał się do wątków ludowych, stąd m.in. „Suita polska” poświęcona pamięci Karola Szymanowskiego.

25 kwietnia 2019
Muzyczne wizytówki #17 | Bolesław Wallek-Walewski

Twórcy z dekady 1928–1937 chętnie czerpią natchnienie z ludowości.

18 kwietnia 2019
Muzyczne wizytówki #16 | Feliks Nowowiejski

Być może dla wielu osób wiadomość o tym, że Feliks Nowowiejski napisał coś więcej niż tylko „Rotę”, jest zaskoczeniem.

11 kwietnia 2019
Muzyczne wizytówki #15 | Józef Koffler

Liczba 12 ma znaczenie symboliczne w wielu wymiarach. Również w muzyce jest to liczba magiczna – mamy przecież 12 półtonów w obrębie jednej oktawy.

9 kwietnia 2019
Obrazy muzyki w Rzeszowie

Do 23 kwietnia wystawa zdjęć Bartka Barczyka „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” zrealizowana w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” gości w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

8 kwietnia 2019
Już jutro premiera „3x3” Agaty Zubel

W stolicy Francji trwają próby Ensemble 2e2m pod batutą Perre’a Roullire’a do koncertu, podczas którego prawykonany zostanie utwór Agaty Zubel 3x3. To już jutro, 9 kwietnia!

5 kwietnia 2019
„To był iście skandaliczny wieczór”

Mija tydzień od prawykonania najnowszego utworu Pawła Mykietyna – II Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, napisanego dla Marcina Zdunika.

4 kwietnia 2019
Muzyczne wizytówki #14 | Karol Szymanowski

Jeszcze przez tydzień pozostaniemy w Zakopanem, a towarzyszyć nam będą „Harnasie” Karola Szymanowskiego.

4 kwietnia 2019
„3x3” Agaty Zubel premierowo w stolicy Francji

9 kwietnia 2019 roku w paryskim Auditorium Marcel Landowski odbędzie się światowa premiera najnowszego utworu cenionej polskiej kompozytorki, Agaty Zubel.

3 kwietnia 2019
O 8. Festiwalu Prawykonań

Podczas Festiwalu nagrawaliśmy rozmowy z kompozytorami i wykonawcami wszystkich prawykonywanych utworów, które już znalazły się w katalogu PWM.

28 marca 2019
Muzyczne wizytówki #13 | Michał Kondracki

Nowa dekada w projekcie „100 na 100” jest wyjątkowo ludowa: wyruszyliśmy od Kurpiów do Wilna, a teraz wylądowaliśmy na Podhalu.

27 marca 2019
Prawykonanie II Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna

29 marca w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się prawykonanie II Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna.

21 marca 2019
Muzyczne wizytówki #12 | Tadeusz Szeligowski

Co łączy Tadeusza Szeligowskiego i Igora Strawińskiego? Wiosna!

18 marca 2019
Festiwal Prawykonań 2019

Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od inauguracji Festiwalu Prawykonań 2019. Święto Polskiej Muzyki Najnowszej odbywać się będzie w NOSPRze w dniach 29-31 marca.

15 marca 2019
Chamber Piano Concerto Agaty Zubel obowiązkowym utworem podczas Concours International de Piano d’Orléans

Kapituła Concours International de Piano d’Orléans umieściła Chamber Piano ConcertoAgaty Zubel jak obowiązkowy utwór finału 14. edycji konkursu!

14 marca 2019
Muzyczne wizytówki #11 | Roman Maciejewski

„Widzieliście przecie łuczników na zamku. Sami to Kurpie, albowiem nie masz nad nich łuczników w świecie” – tak pisał Sienkiewicz w „Krzyżakach” (Rozdział XX).

7 marca 2019
Muzyczne wizytówki #10 | Stanisław Wiechowicz

„Z życia najlepiej odchodzić jak z uczty: ani spragnionym, ani pijanym”. Dlatego z odpowiednim umiarem oddajmy się muzyce Stanisława Wiechowicza.

28 lutego 2019
Muzyczne wizytówki #9 | Karol Szymanowski

Prezentując wizytówkę o sekwencji „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, powoli wprowadzamy w znaną z obrazu Pietera Bruegla „Walkę karnawału z postem”.

21 lutego 2019
Muzyczne wizytówki #8 | Aleksander Tansman

Dziś, w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, przypominamy następny utwór zapomnianego na wiele lat Aleksandra Tansmana

14 lutego 2019
Muzyczne wizytówki #7 | Karol Szymanowski

Dziś 14 lutego – Walentynki, czyli Międzynarodowe Święto Zakochanych. Miłość jest również tematem w operze „Król Roger”.

14 lutego 2019
Prawykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna

22 lutego we Wrocławiu odbędzie się prawykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna. Utwór powstał dla Marcina Markowicza i jemu jest dedykowany.

7 lutego 2019
Muzyczne wizytówki #6 | Apolinary Szeluto

185 lat temu – 13 lutego 1834 roku – Adam Mickiewicz zakończył pisanie „Pana Tadeusza”. Z tej okazji prezentujemy następną Muzyczną wizytówkę – intersemiotyczny przekład epopei na suitę orkiestrową.

5 lutego 2019
Odszedł Zbigniew Penherski

4 lutego 2019 roku odszedł kompozytor Zbigniew Penherski.

1 lutego 2019
Nominacja O!Lśnienia 2018 za projekt ,,100 na 100

Dyrektor - Redaktor Naczelny dr Daniel Cichy i zespół Polskiego Wydawnictwa Muzycznego otrzymał nominację w plebiscycie O!Lśnienia 2018 za projekt "100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności."

31 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #5 | Eugeniusz Morawski

„Młody jest strzelcem w tutejszym borze, Kto jest dziewczyna? — ja nie wiem.” A wiecie, kim był Eugeniusz Morawski?

24 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #4 | Aleksander Tansman

Zapomniany w Polsce, doceniony za granicą Kopciuszek polskiej muzyki XX wieku. I Maurice Ravel w roli wróżki chrzestnej.

17 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #3 | Ludomir Rogowski

Czy wiesz, że Rogowski uważał Polskę za najdalej wysunięty na zachód przyczółek kultury wschodu?

17 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki

Najważniejsze utwory polskiej muzyki XX i XXI wieku pod lupą! Zapraszamy na filmową serię „Muzyczne wizytówki” – nowy odcinek w każdy czwartek na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i stronie stonasto.pl. Program prowadzi Mariusz Gradowski.

17 stycznia 2019
Grażyna Bacewicz – 50. rocznica śmierci kompozytorki

Dzisiaj, 17 stycznia, mija 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, wyjątkowej postaci na polskiej, ale śmiało można rzec, że i na światowej scenie muzycznej.

13 stycznia 2019
Agata Zubel kompozytorem-rezydentem paryskiego Ensemble 2e2m

Na zaproszenie Ensemble 2e2m, jednego z najbardziej prestiżowych francuskich zespołów wykonujących muzykę najnowszą, paryskim kompozytorem-rezydentem w roku 2019 jest „wulkaniczna postać polskiej sceny muzycznej”, Agata Zubel.

10 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #2 | Kazimierz Sikorski

W dzisiejszym odcinku zmierzą się ze sobą konserwatywna tonalność i nowoczesna harmonika.

9 stycznia 2019
Aleksander Nowak z „Paszportem Polityki”

8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana po raz 26. wręczono jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród artystycznych „Paszporty Polityki”.

4 stycznia 2019
Muzyczne wizytówki #1 | Karol Szymanowski

Porzucenie młodopolskiego spojrzenia na świat na rzecz klimatu poznanego podczas podróży jest pierwszym tematem nowego cyklu pn. „Muzyczne wizytówki”. W każdy czwartek spodziewajcie się dawki muzycznej wiedzy od Mariusza Gradowskiego.

19 grudnia 2018
Paweł Mykietyn nagrodzony na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia

16 grudnia ogłoszono wyniki 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

12 grudnia 2018
Polska Niepodległość na Brooklynie

11 listopada w Nowym Jorku zespół ICE International Contemporary Ensemble pokazał kompozycje m.in. Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Lidii Zielińskiej.

9 grudnia 2018
Współczesność na pięciolinii. „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” we Frankfurcie nad Menem

Uważność, perfekcja wykonania i mnogość muzycznych nastrojów – tak można podsumować koncert Ensemble Modern pod batutą Michaela Wendeberga we Frankfurcie nad Menem. Jakie utwory znalazły się w programie koncertu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”?

8 grudnia 2018
100 na 100. Muzyczne dekady wolności w stylu hygge

Przegląd polskiej muzyki kameralnej – od Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego aż po Agatę Zubel – zaprezentowano podczas duńskiej odsłony projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. W Bibliotece Narodowej w Kopenhadze wystąpili muzycy Theatre of Voices i The Smith Quartet.

4 grudnia 2018
Ensemble Nostri Temporis i muzyka wolności

Łańcuch I (1983) Witolda Lutosławskiego, Dwie konstrukcje iluzoryczne (1984) Pawła Szymańskiego, Eine kleine Herbstmusic (1995) Pawła Mykietyna, Geysir–Grisey (2006) Marcina Stańczyka oraz Zorze IV „Melos-Ethos” (2006) Jerzego Kornowicza – muzyka z przełomu stuleci w interpretacji Ensemble Nostri Temporis zachwyciła podczas lwowskiego koncertu w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

2 grudnia 2018
Ensemble intercontemporain i polska muzyka

Niezwykła przestrzeń Le Carreau du Temple i muzyka aż sześciorga polskich kompozytorów zabrzmiała w Paryżu. Co zaskoczyło we francuskiej odsłonie projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”?

28 listopada 2018
Jedna pięciolinia, dwa muzyczne światy – „100 na 100” w Wiedniu

W Wiedniu w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” odbył się koncert z udziałem zespołu Klangforum Wien. W programie znalazły się utwory dwóch kompozytorów: Artura Malawskiego oraz Romana Haubenstocka-Ramatiego.

27 listopada 2018
100 na 100 za oceanem – kontemplacja pełna energii

Missa pro pace (2000) Wojciecha Kilara wykonana w bazylice św. Jacka w Chicago zgromadziła blisko dwa tysiące osób. Jest to pierwsze ściśle liturgiczne dzieło Wojciecha Kilara. Kompozytor nawiązuje w nim do idiomów muzycznych wczesnego średniowiecza, baroku i romantyzmu. Moc muzyki, prostą i skupioną, odczuwa każdy współuczestniczący w mszalnym misterium. Nic więc dziwnego, że nastrój zadumy i poruszenia udzielał się wszystkim uczestnikom koncertu.

27 listopada 2018
Niepodległość w Filharmonii Łódzkiej

Program łódzkiej odsłony projektu „100 na 100” oparty był w przeważającej części na muzyce kompozytorów urodzonych w tym mieście. Zabrzmiały Pensieri notturni (1961) Grażyny Bacewicz oraz I Koncert fortepianowy (1925) Aleksandra Tansmana. Pomiędzy nimi – Trzy sonety do Orfeusza (1952) Romana Palestra.

26 listopada 2018
Tęsknota na pięciolinii – „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” w Białymstoku

Uroczyste wykonanie hymnu narodowego, następnie Fanfary dla Niepodległej (2018) Krzysztofa Pendereckiego, baletu Harnasie (1931) Karola Szymanowskiego, w końcu utworu Exodus (1981) Wojciecha Kilara – tak 11.11 świętowały Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

25 listopada 2018
Hołd dla Nowowiejskiego w Olsztynie

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – pod takim hasłem na 11 scenach na świecie i 11 w kraju zabrzmiała muzyka polska czasu niepodległości. W gronie wybranych miast znalazł się także Olsztyn. W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zaprezentowane zostały utwory aż pięciu kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Marka Stachowskiego, Wojciecha Kilara, Marcela Chyrzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego –patrona Filharmonii.

24 listopada 2018
Podróże Wojtka Bambaka

15 listopada 2018
Londyn – 11.11 pomiędzy ciszą a krzykiem…

11 listopada 2018 roku na 11 estradach na świecie i w 11 najlepszych salach koncertowych w Polsce zabrzmiało 100 utworów polskich kompozytorów w interpretacji znakomitych solistów, orkiestr, chórów i zespołów o międzynarodowej renomie. London Sinfonietta w Royal Festival Hall wykonała III Symfonię „Symfonię pieśni żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestrą dyrygował David Atherton, który w roku 1987 po raz pierwszy na Wyspach poprowadził wykonanie tego utworu. Zaśpiewała jego córka – Elizabeth Atherton.

14 listopada 2018
Śląscy kompozytorzy na 100-lecie Niepodległości

Bogurodzica i Te Deum Wojciecha Kilara oraz Totus Tuus op. 60 Henryka Mikołaja Góreckiego złożyły się na program katowickiego koncertu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Święto polskiej muzyki rozpoczęło się w samo południe uroczystym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego. Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia wystąpili: Iwona Hossa (sopran), Ewa Wolak (alt), Rafał Bartmiński (tenor), Wojciech Gierlach (bas), a także Chór Narodowego Forum Muzyki. Dyrygował Michał Klauza.

14 listopada 2018
100 na 100 - na początek… Australia

Pochód muzyki polskiej na świecie rozpoczęliśmy w Melbourne występem Elision Ensemble i muzyką m.in. Kazimierza Serockiego, Dobromiły Jaskot i Marcina Stańczyka.

13 listopada 2018
Tokijski maraton kwartetów

Od Szymanowskiego i Bacewicz, przez Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego, aż do Bujarskiego i Mykietyna – w muzyczną podróż japońską publiczność zabrał Kwartet Śląski. Dopełnieniem koncertu w Sumida Hokusai Museum były wizualizacje autorstwa Natana Berkowicza.

11 listopada 2018
„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” z finałem w Warszawie

11.11 punktualnie o 20:00 publiczność Teatru Wielkiego–Opery Narodowej, widzowie TVP2, słuchacze radiowej Dwójki, w końcu internauci śledzący profil PWM na YT spotkali się z twórczością Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Koncert Galowy rozpoczęła Fanfara dla Niepodległej, którą specjalnie na potrzeby projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” napisał Krzysztof Penderecki.

11 września 2018
KONFERENCJA PRASOWA II - ZAPROSZENIE

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na konferencję prasowej zapowiadającej 22 koncerty w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

20 czerwca 2018
100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI – RELACJA Z KONFERENCJI PRASOWEJ

We wtorek, 19 czerwca 2018 roku, w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM), odbyła się konferencja zapowiadająca projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Jak powiedział minister kultury Piotr Gliński, program jest flagowym przedsięwzięciem muzycznym na 100-lecie odzyskania niepodległości. Skala planowanych działań jest niezwykła. Co przygotowano? Zachęcamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez zespół PWM.

12 czerwca 2018
KONFERENCJA PRASOWA I - ZAPROSZENIE

W imieniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego mamy przyjemność zaprosić Państwa na konferencję prasową inaugurującą projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

18 kwietnia 2018
PARTNERZY STRATEGICZNI: TELEWIZJA POLSKA I POLSKIE RADIO

Anteny TVP1, TVP Kultura, a także Dwójka Polskie Radio wspierają projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Dzięki zaplanowanym transmisjom i retransmisjom do grona 12 500 odbiorców, którzy wezmą udział w koncertach krajowych oraz 15 000 publiczności międzynarodowej dołączą widzowie przed telewizorami i radiosłuchacze.

3 stycznia 2018
100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI

100 utworów muzyki polskiej na 100-lecie niepodległości, 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów na świecie 11.11.2018, 100 nagrań na płytach CD, 100 filmowych wizytówek na kanale YouTube PWM, publikacje nutowe i książkowe, wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, serwis stonasto.pl i aplikacje mobilne – w ten sposób Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą, uczci 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.

Patronat Narodowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021

Partnerzy strategiczni:

Partnerzy:

Partnerzy medialni:

100 na 100